Bakan Koca: Salgında tekrar şiddetlenme yaşıyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Salgında tekrar şiddetlenme yaşıyoruz" dedi. Okulların açılmasına 3 gün kala Bakan Koca'nın sözleri endişeleri artırdı. Bakan Koca İzmir'in salgın kontrolü adına önemli bir konumda olduğunu belirterek tatil bölgelerinden dönüşler konusunda da uyardı: Yaz sonunda şehir merkezine ve diğer illere dönüşler nedeniyle hastalığın daha da yayılma potansiyeli mevcut.

Bakan Koca: Salgında tekrar şiddetlenme yaşıyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir Valiliği’nde açıklamalarda bulundu. Bakan Koca akşam genel bir değerlendirme yapacağını belirterek şunları söyledi:

* Mart ayından bu yana mücadele ettiğimiz corona virüs salgınında tekrar bir şiddetlenme yaşıyoruz. Ülke genelinde hasta sayıları artışa geçti.

* Artış ülkenin her tarafında aynı değil. Bazı illerimizde istenmeyen yükselişler gözükürken bazı illerimizde salgını kontrol altında tutabiliyoruz.

KORKUTAN UYARI

* İzmir bu anlamda Bakanlık olarak mercek altına aldığımız merkezlerimizden biri oldu.

* Yoğun nüfusu ve birçok tatil beldesini içinde barındırması nedeniyle İzmir önemli bir insan akışının yükünü taşıyor.

* Öte yandan yaz sonunda şehir merkezine ve diğer illere dönüşler nedeniyle hastalığın daha da yayılma potansiyeli mevcut.

* Bu nedenle İzmir’i ülke çapında salgın kontrolü adına kritik bir yeri var.

OKULLAR NASIL AÇILACAK?

31 Ağustos'ta online olarak başlayan eğitim, 21 Eylül'de yüz yüze devam edecek. Milli Eğitim Bakanlığı, 21 Eylül'de okul öncesi ve 1. sınıfların okullara başlayacağını açıkladı. Seyreltilmiş eğitim modeli ile başlayacak yüz yüze eğitimde, 1. sınıflar uyum haftasında haftada bir gün, diğer haftalarda ise iki gün okula gidecek. Okula gitmek mecburi olmayacak. İsteyen veliler, mazeret bildirerek çocuklarını okula göndermeyecek.

VELİLER ENDİŞELİ

Okulların açılmasına 3 gün kala Bakan Koca’nın sözleri endişeleri artırdı.

Salgında vakaların tırmanışa geçmesi ve Bakan Koca’nın da uyardığı gibi sayıların daha da artma potansiyeli olması velileri kara kara düşündürüyor.

DERSLER NASIL İŞLENECEK?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın planına göre, haftada bir gün olacak yüz yüze uyum eğitimlerinin hangi gün olacağına okulların idaresi kendi karar verecek. Okul öncesi uyum eğitiminde dersler 30 dakika olabilecek ve bir günde 5 ders yapılacak. Okul öncesi eğitimde uyum haftasından sonra öğrenciler haftada iki kez okula gidecek ve yine 30'ar dakikadan 5 etkinlik saati süre ile ders yapacak.

ZAMAN ZAMAN SIKINTI

İzmir’de son 1 ay öncesine göre yüzde 42 oranında bir artış yaşandığını ancak gerekli müdahalelerin yapıldığını vurgulayan Bakan Koca şu ifadeleri kullandı:

* Geçtiğimiz haftalarda çeşitli bölgelerimizde hastanelerimizde yoğunluk en belirgin olarak Orta ve Doğu Anadolu illerimizde olsa da bütün büyükşehirlerimizde zaman zaman sıkıntılarımız oluyor.

* Valilerimizle, il müdürlerimizle, başhekimlerimizle ve sağlık ordumuzla yürüttüğümüz sıkı koordinasyon ile mücadelemizi sürdürüyoruz. İzmir’de 1 ay öncesine göre yüzde 42 oranında vaka artışına şahit olduk.

YÜZDE 40 DÜŞÜŞ

* Yaptığımız hızlı ve etkili müdahalelerle bu artışı kontrol altına alındığını ve son bir haftada vaka artışının yüzde 10’lara kadar gerilediğini söylemek istiyoruz. Özellikle 1 hafta, 10 gün sonra daha bir stabil döneme ve daha sonra da düşüşe geçeceğini bekliyoruz.

* Son dönemde İzmir’de zatürre oranı yüzde 8.2’den 4.9’a kadar düştü. Yüzde 40 oranında zatürre oranında düşeşe girdi. Bu anlamda stabil döneme girdiğimizi söylemek istiyoruz.

SON VERİLER

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı 17 Eylül Perşembe gününün verilerine göre 66 kişi hayatını kaybederken bin 648 yeni vaka tespit edildi. Yapılan 109 bin 985 testle birlikte toplam test sayısı 8 milyon 965 bin 165'e ulaştı. Son 24 saate bin 648 vaka tespit edildi, vaka sayısı 298 bin 39'a çıktı. 66 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle can kaybı 7 bin 315'e yükseldi. Bin 143 hastanın daha iyileşmesiyle toplam sağlığına kavuşan kişi sayısı 263 bin 745'e ulaştı. Öte yandan hastalardaki zatürre oranı yüzde 7.1 ağır hasta sayısı da bin 372 oldu.

445 EKİP SAHADA

İzmir’de 445 filyasyon ekibinin sahada büyük bir hızla çalışmalarını sürdürdüğünü dile getiren Bakan Koca şöyke devam etti:

* Hedefimiz alacağımız tedbirlerle hasta sayısını ve hastane yükümüzü her geçen gün azaltmak ve sahada özelikle filyasyon çalışmasını yaparak temasları tespit edip izole etmeye çalışmak.

* İzmir’de şu an 445 filyasyon ekibimiz sahada hızla çalışıyor. Türkiye genelinde temaslıların tarama ortalaması 15 saat içerisinde yapılıyor. İzmir’de ise şu an 19 saat önce 15 sonra da 12 saate çekmeyi hedefliyoruz.

* Temaslıları ne kadar erken tespit edebilirken salgın kontrolünde o kadar başarılı oluruz. Türkiye dünyada filyasyonu en iyi yapan ülkelerden biri hatta tek ülke olduğunu söyleyebiliriz. Bu gücümüzü de İzmir’de sahada bunun etkisini daha da görmeyi umuyoruz.

ACILAR YAŞATIYOR

Bakan Koca sözlerini şöyle tamamladı:

* Hastaların ortalama yaşındaki yükseliş maalesef ağır hastaların ve vefatların da artışına sebep oluyor. Unutulan tedbirler hepimizi acılar yaşatıyor.

* Temizlik, maske ve mesafeden ödün veren her ilimizde bu tabloları görüyoruz.  Bu anlamda İzmir başta olmak üzere tüm hemşerilerimi bir kez daha tedbirleri sıkı sıkıya sarılmaya davet ediyorum.