Putin: İlk Covid-19 aşısını tescilledik

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinde geliştirilen Covid-19 aşısının Sağlık Bakanlığınca tescil edildiğini açıkladı.

Putin: İlk Covid-19 aşısını tescilledik

Bu gelişmeyle birlikte Rusya koronavirüs aşısını tescil eden ilk ülke oldu.

Hükümet yetkilileriyle bir toplantıda konuyla ilgili açıklama yapan Putin, "Sağlık Bakanlığından bana gelen bilgiye dayanarak bu sabah dünyada bir ilk gerçekleşti ve yeni tip Covid-19 virüsüne karşı geliştirilen aşı tescillendi. Bir kez daha yineliyorum, aşı gerekli tüm denemelerden geçti." ifadelerini kullandı.

"Koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşı" için çalışan bilim insanları ve sağlık görevlilerine teşekkür eden 67 yaşındaki Putin, Rusya'da kullanılması için onay alan aşının antikor ve bağışıklık kazandırmada oldukça etkili olduğunu söyledi.

Rus lider konuya ilişkin basın açıklamasında, "Etkili ve uzun süre bağışıklık kazandıran aşının" tüm test aşamalarının tamamlandığını vurguladı ve kızlarından birinin de aşıyı yaptırdığını söyleyerek güvence verdi.

Putin, "Bunu çok iyi biliyorum, zira kızlarımdan biri aşıyı yaptırdı. Aşı sonrası kızımın ateşi 38 dereceye çıktı ve ertesi gün 37 dereceye düştü. İkinci iğneden sonra ateşi biraz yükselse de tüm olumsuzluklar bir anda kayboldu. Kızım kendisini iyi hissediyor ve antikor oranı yüksek düzeyde. Bir anlamda kızım da aşı deneyinde yer aldı diyebiliriz” dedi.

Putin, Rusya dışında yapılan Covid-19 çalışmalarında da ilerleme kaydedilmesini dilediğini belirterek " Umarım, uluslararası ilaç pazarında kullanım için yeterli miktarda aşı üretilir." diye konuştu.

Rusya Sağlık Bakanlığı, Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının dağıtımında, sağlık çalışanları, öğretmenler ve risk altındaki kişiler öncelikli olacak.

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko aşının kısa sürede seri üretimine başlanacağını belirterek, çok sayıda ülkenin aşıyla ilgilendiğini, Rusya Doğrudan Yatırım Fonu’nun (RDIF) aşının yurtdışında üretim ve tanıtımı için yatırım yaptığını ifade etti.

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova ise, ağustos sonunda sağlık çalışanlarının aşılanmaya başlanmasını umduklarını ifade etti.